Sık Sorulan Sorular

Alışveriş yapmak için üye girişi yapmalısınız. Sipariş vermek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz. ·İncelediğiniz ürünü sepetinize ekleyiniz. ·“Sepetim” sayfasında ürün bilgilerinizi kontrol ediniz. Değişiklik yapmak istediğiniz alanlar varsa güncelleyiniz. ·Ödeme yapmak için “SATIN AL” butonuna basınız. ·Teslimat ve fatura adresinizi seçiniz. “Yeni Adres Ekle” seçeneği ile farklı bir teslimat adresi girebilirsiniz. ·“Kargo teslim adresi, fatura adresi ile aynı” seçeneğini tıkladığınızda, teslimat adresinize fatura kesilecektir. (E-Fatura mükellefiyseniz, faturanız sistem üzerinden gönderilecektir.) ·Siparişi tamamla butonuna basarak “Ödeme” sayfasına gelerek ödeme tipini seçiniz. ·“Mesafeli Satış” ve “Ön Bilgilendirme” kabul sözleşmelerini onayladıktan sonra “SİPARİŞİ TAMAMLA” seçeneği ile siparişinizi sonlandırınız. ·Hediye olarak göndermek isterseniz; kişisel bilgiler bölümüne göndermek istediğiniz kişi bilgilerini yazarak, faturamı farklı adrese gönder seçeneğini seçip kendi bilgilerinizi girip ödeme aşamasına geçebilirsiniz. Kredi kartı ya da havale seçeneklerinden size uygun olanı seçip siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

Siparişinizin durumunu “Hesabım” menüsünden “Sipariş Bilgilerim” sayfasından öğrenebilirsiniz. Teslimat içinde seçtiğiniz kargo firmasından size iletilen takip numaranızla siparişinizi takip edebilirsiniz. Hafta sonu verilen siparişler Pazartesi günü kargoya verilir.

Onayladığınız siparişinize daha sonradan ekleme yapılamamaktadır.

Siparişinizi oluşturma aşamasındayken “Ödeme” sayfasında yer alan “Fatura Adresi” bölümünden “+Yeni Adres Ekle” butonunu tıklayınız. “Adres Tipi”nizi “Kurumsal” olarak işaretleyiniz. Bu şekilde formu doldurunuz ve kaydediniz.

Siparişiniz henüz kargoya verilmedi ise fatura bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.

Evet. Siparişinizi oluşturma aşamasındayken “Ödeme” sayfasında yer alan “Kargo teslim adresi, fatura adresi ile aynı.” seçeneğini boş bırakmanız/tıklamamanız durumunda fatura ile ürünlerin farklı adreslere gönderilmesi sağlanacaktır.

Teslimat ve fatura adresiniz aynı olsa da “Kargo teslim adresi, fatura adresi ile aynı” seçeneğini işaretlemeniz gereklidir. Aksi halde faturanız ayrı olarak sevk edilmektedir.

Hesabım bölümündeki ‘’Siparişlerim’’ bölümünde ürünlerinizin faturası kesilmedi ise kendiniz dilediğiniz şekilde iptal edebilirsiniz. Müşteri Hizmetleri desteği almak isterseniz iptal işlemi için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Buradan yapacağınız başvuru sonunda da ürünleriniz eğer faturalandırılmadı ise iptal edilecektir.

Evet, faturalandırılmamış ürünlerinizden, istediğiniz sayıda ürünü iptal etmeyi talep edebilirsiniz.

Siparişinize ait herhangi bir ödeme yapmadıysanız, oluşturduğunuz sipariş iptal olacaktır.

Siparişiniz paketleme aşamasındayken iptal işlemi sağlanamamaktadır. Bu durumda siparişinizin sevkiyattan çekilmesini talep edebilir veya paket size geldiğinde kabul etmeyerek iadesini isteyebilirsiniz.

“Standart Teslimat” seçeneğinde sipariş tarihinden sonra 6 – 10 iş günü içerisinde ve her halükârda 30 günlük yasal süre içerisinde teslimat yapılmaktadır.

Tarafınıza teslim edilen ürün/ürünler, faturada aynen yer almaktadır. Ayrıca; faturanızın hemen alt tarafında “**Siparişinize ait diğer ürün(ler) tedarik sürecindedir.” şeklinde bilgi yer almaktadır.

Siparişinize ait henüz fatura kesilmedi ise teslimat adresinizi ve alıcı isimlerini değiştirebilirsiniz.

“HESABIM” menüsünden “Sipariş Bilgilerim” butonunu tıklayınız ve siparişinizi görüntüleyiniz. Siparişiniz kargoya verildiğinde, ekrandaki “SİPARİŞ DURUMU” alanında “Kargoya Verildi” bilgisi yer almaktadır. “Kargoya Verildi” linkini tıkladığınızda ise sevkiyatınızın hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

Hayır, ilave bir kargo ücreti alınmamaktadır.

Tarafınıza ulaşan paketleri kontrol ederek teslim almanız gerekmektedir. Paket içinden çıkan hasarlı, kırık ürün/ürünler durumunda; kargo elemanının şahitliğinde bu durumu tutanağa geçirmelisiniz. Teslim aldığınız paketin tarafınıza kırık, hasarlı ulaştığı hususunu tutanakta mutlaka belirtilerek sizin tarafınızdan ve kargo elemanı tarafından imzalanması gerekmektedir.

Ürününüzü/Ürünlerinizi teslim aldığınız veya siparişi verdiğiniz tarihinden itibaren “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” ile ürününüzün/ürünlerinizin kusurlu/arızalı/bozuk olması halleri haricinde- 14 (on dört ) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayarak iade edebilirsiniz.

Ürün/Ürünler; orijnal ambalajı, varsa promosyon ürünü birlikte tarafımıza ulaşmalıdır. Varsa koruma bandının çıkarılmamış olması, ürünün/ürünlerin işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanmış olması ve ambalajı ile ürünün hasar görmemiş olması gerekmektedir.

Hasar Tespit Tutanağı” ile bunu belgelemeniz durumunda işlem yapılmaktadır.

• Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler. • Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler. • Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler. • Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler. • Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler. • Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler. • Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler. • Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler. • Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler. • Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

Ürünleri sadece anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo, Aras Kargo ve PTT Kargo ile göndermeniz gerekmektedir. Bunların dışında herhangi bir kargo şirketiyle gönderilen ürünler iadesi ve ulaşım bedeli kabul edilmeyecektir. İade ve değişim ürünleri kesinlikle orjinal kutu ve ambalajı ile yapılmalıdır. İade ve değişim istediğiniz ürünlerin orjinal sevk irsaliyesi ve iade sebebini içeren bir not ile birlikte göndermeniz gerekmektedir.

Tüm ürünler aksi belirtilmediği takdirde üretici firmaların garantisi altındadır. Garanti koşullarının geçerli olabilmesi için kargo teslimatı esnasında ürünü mutlaka kontrol ediniz. Herhangi bir hasar gördüğünüzde tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün üzerinde yapılan değişiklikler, ürünün deforme olması ya da ürünün orijinal dizaynının bozulması garanti kapsamı dışındadır.

Sitemiz üzerinden satın aldığınız ürünün hatalı çıkması halinde teslimat tarihinden itibaren en geç 14 gün içerisinde kargo şirketi ile bize ulaştıracağınız hatalı ürün yenisi ile değiştirilecektir. Sipariş edilen ürün hatası müşteri kullanımından oluşmuşsa veya 14 günlük süre içerisinde ürün kullanılmışsa ürünün iade ve değişimi yapılmaz. Ürün iadesi ve değiştirme şartları olarak, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği uygulamalar esastır.

Tarafımızca teslim alınan ürünün/ürünlerin ambalajı ve aksesuarları kontrol edilecektir. İade işleminin onaylanması durumunda; işleminiz gerçekleşecek ve iadeye yönelik mail ile bilgilendirme alacaksınız.

İadesi kabul edilmeyen ürünler, tarafınıza geri gönderilmektedir.

Satın aldığınız ürün(ler) kusurlu/arızalı/bozuk değilse, sitedeki başka bir ürün ile değişimi maalesef yapılamamaktadır. Ancak ürünü iade edip, bedel iadesi talep edebilme veya değiştirmek istediğiniz ürünü tarafımıza gönderip, sitedeki hesabınıza ürün bedeli tutarında hediye çeki tanımlanmasını talep edebilme haklarına sahipsiniz.

Tarafımızca teslim alınan ürünlerin öncelikle ambalajı ve aksesuarları kontrol edilmektedir. Garanti kapsamındaki ürünler yetkili servislerine, garanti kapsamındaki dışındaki ürünler ise incelenmek üzere tedarikçi firmalarına gönderilmektedir.

Hayır.

Tarafınıza gelen ürün/ürünler size ait değil ise; paketi kabul etmeyerek kargo görevlisine teslim ediniz ve bu durumu iletişim sayfamızdan bize bildiriniz.
Favorilerim Menü
Top